Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak rozumím pojmu „diskriminace“

12. 07. 2018 21:17:40
Opětovně jsem v poslední době zaznamenal články a diskuze na téma svateb homosexuálních párů. A opětovně jsem v souvislosti s tím četl o diskriminaci. Tak nevím, ale zjevně mám o tomto pojmu poněkud odlišnou představu.

Vzpomínám si, že poprvé jsem o homosexuálech četl v porevoluční době, kdy se otevírala mnohá do té doby zakázaná témata. Nepamatuji si už, o jaký časopis se jednalo, mám matné tušení, že to byla 100+1. Zato mi z článku utkvělo v paměti svědectví jistého muže, který si stěžoval, že se ucházel v dopravním podniku o místo řidiče tramvaje a byl odmítnut s odůvodněním, že je homosexuál. Protože, jak mu sdělila paní z osobního oddělení, co kdyby prý zahlédl na ulici nějakého hezkého muže, zastavil tramvaj a rozběhl se za ním.

Stát se to dnes, tak předpokládám, že pro dotyčnou personalistku by to znamenalo konec její pracovní kariéry v příslušném podniku. Neboť takovéto jednání s druhým člověkem považuji za silně neprofesionální, za hrubé, za urážlivé a ... za diskriminační.

Zde by bylo na místě poznamenat, že jsou situace, kdy se jednotlivci, organizace i stát diskriminačního jednání zcela otevřeně dopouštějí. Pokud by se například o místo řidiče ucházel slepý člověk, měl by smůlu. A smůlu by měl i v případě žádosti o řidičský průkaz. Mohl by se vztekat, mohl by se soudit, mohl by podepsat čestné prohlášení, že za volant nikdy neusedne a že chce mít řidičský průkaz jen pro dobrý pocit, stejně by mu to nebylo nic platné. Jak ale proboha může souviset schopnost řídit se sexuální orientací? Dobrá, možná bychom mohli vést polemiku o vhodnosti takového pracovního zařazení u člověka, který by se otevřeně doznal, že ho sexuálně vzrušují tramvaje. Nicméně o existenci takovéto úchylky jsem zatím ještě neslyšel.

Otevřené diskriminace se pak stát dopouští i v případě práva na uzavírání manželství a například jej omezuje pouze na osoby zletilé a způsobilé k právním úkonům. Osoby nezletilé tedy mají smůlu (pokud jim soud neschválí výjimku), stejně tak mají smůlu osoby vážně mentálně postižené. Není mi ale známo, že by právo vstoupit do manželství bylo jakkoliv závislé na sexuální orientaci. Já sám jsem heterosexuální pedofil a do manželství jsem vstupoval před sedmnácti lety. Nikdo se mě na moji sexuální orientaci neptal, nikdo mi nedával podepsat žádné čestné prohlášení, nikdo po mě nechtěl vidět výsledky sexuologického vyšetření. Byla zde pouze povinnost informovat moji budoucí manželku o svém zdravotním stavu, což jsem v dostatečném časovém předstihu splnil.

Stejně tak mi není známo, že by stát vstup do manželství zakazoval homosexuálům. Je sice pravda, že jim je toto právo platné asi jako slepému řidičák, ale na rozdíl od zmiňovaných slepců jim toto právo nikdo nebere. Pak tedy (viděno z mého pohledu) mají všichni před zákonem stejná práva a žádná diskriminace se nekoná.

Zda mají mít homosexuálové možnost vstoupit do stejnopohlavního svazku, který by byl postaven na tutéž úroveň jako současné manželství, je otázka pro celospolečenskou diskuzi a následný legislativní proces. Pokud by však existence takových svazků byla uzákoněna a současně pokud by je mohli uzavírat pouze homosexuálové, pak teprve by se jednalo o diskriminaci a porušení principu rovnosti před zákonem. Jen tehdy, pokud takové svazky budou přístupné pro všechny bez ohledu na sexuální orientaci, nebo pokud naopak nebudou přístupné pro nikoho, bude princip rovnosti před zákonem zachován.

A pokud by se snad někdo chtěl zeptat, kdo jiný kromě homosexuálů by měl o něco takového zájem, tak tedy vězte, že existují pedofilové, kteří uvažují o tom, že by si v případě schválení příslušné legislativy našli jiného podobně smýšlejícího pedofila, vstoupili s ním do svazku a společně si adoptovali dítě. Za sebe k tomu říkám, že je to jedna z věcí, kterých se nechci dožít. Sexuologové obecně nemají námitky proti tomu, když se pedofilové žení, zakládají rodiny a vychovávají vlastní děti, nemají námitky ani proti tomu, aby bylo dítě v případě rozvodu svěřeno pedofilnímu rodiči, neradi ale například vidí, když si pedofilové „pořizují“ a vychovávají nevlastní děti. Předpokládám, že sexuologové mají k těmto postojům dobré důvody. Naštěstí odmítnou svěřit konkrétnímu páru dítě do adopce nelze (alespoň doufám že nelze) označit za diskriminaci, neboť problematika adopcí se zabývá právy a potřebami dítěte, nikoliv právy a potřebami žadatelů.

Mám-li se na závěr pokusit shrnou své sdělení do dvou vět, pak tedy: Za diskriminaci považuji, když jsou někomu bezdůvodně, popřípadě z nesmyslných a neobhajitelných důvodů, odepírána jeho zákonná práva. Za diskriminaci však nepovažuji, jsou-li někomu odepírána jeho domnělá práva.

Daniel

Autor: Daniel Procházka | čtvrtek 12.7.2018 21:17 | karma článku: 19.25 | přečteno: 564x


Další články blogera

Daniel Procházka

Islám z pohledu jednoho pedofila (3)

Nepopírám, že pro některé pedofily může být představa konverze k Islámu lákavá. Rozhodně to ale neplatí pro všechny. Rád bych zde napsal tři důvody, proč pro mne osobně Islám přitažlivý není.

31.12.2017 v 23:04 | Karma článku: 15.75 | Přečteno: 697 | Diskuse

Daniel Procházka

Islám z pohledu jednoho pedofila (2)

Nepopírám, že pro některé pedofily může být představa konverze k Islámu lákavá. Rozhodně to ale neplatí pro všechny. Rád bych zde napsal tři důvody, proč pro mne osobně Islám přitažlivý není.

14.12.2017 v 23:03 | Karma článku: 27.88 | Přečteno: 960 | Diskuse

Daniel Procházka

Islám z pohledu jednoho pedofila (1)

Nepopírám, že pro některé pedofily může být představa konverze k Islámu lákavá. Rozhodně to ale neplatí pro všechny. Rád bych zde napsal tři důvody, proč pro mne osobně Islám přitažlivý není.

9.11.2017 v 21:28 | Karma článku: 17.23 | Přečteno: 1219 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Ábelovský

"Česko" země na prodej - aneb i o tom, kterak opakování nebývá matkou moudrosti

... opakování se jeví jako pouhá nezbytnost tam, kde lidé "ztratili" paměť. Ani pakování ovšem nepomůže tam, kde lidé prodali svou hrdost, rozum i čest, tu za "poplatek u lékaře", tu za koblihu apod; tedy vlastně za 30 stříbrných.

21.7.2018 v 15:16 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 5 | Diskuse

Aurelijus Vestartas

Nejpopularnější druhý jazýk v Evropských státech

Který jazýk je druhým nejpopulárnější v Evropských státech? Tento přiložený graf ukaže jak to výpadá.

21.7.2018 v 12:02 | Karma článku: 12.59 | Přečteno: 884 | Diskuse

Irena Aghová

O „Uspěchané době“.

Článek pojednává čase, jeho plynutí, o pocitu uspěchané doby i lidské existenci. Všechno závisí na naší vůli a rozvažování o životě, i když jsme pod tlakem společnosti a cílech, které klade na každého z nás.

21.7.2018 v 11:17 | Karma článku: 6.14 | Přečteno: 171 | Diskuse

Lenka Hoffmannová

Prokazujme úctu, i když kritizujeme

Tóra nás učí, že i když někdo vykoná něco strašného, ​​musíme s ním stále jednat s respektem a ohleduplností a ukázat mu, kde udělal chybu.

21.7.2018 v 9:43 | Karma článku: 13.32 | Přečteno: 240 | Diskuse

Aleš Presler

Čapí hnízdo? Místo urážek si za něj Andrej Babiš zaslouží absolutorium!

Všední den dopoledne, parkoviště není zcela plné, stojí na něm i autobus z Ústí nad Labem, ze kterého vystupují převážně důchodci. Vidíte i mnoho rodin s malými dětmi. Vítejte v Čapím hnízdě!

21.7.2018 v 9:31 | Karma článku: 36.81 | Přečteno: 1412 | Diskuse
Počet článků 5 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1389

Přeji si žít, nechat žít druhé, radovat se ze života, ze svojí rodiny, ze smysluplné práce a při tom všem se nějakým způsobem srovnat s faktem, že život zkrátka není fér.

Najdete na iDNES.cz